OUA Wrestling Awards
Most Outstanding Wrestler - Rookie of the Year - Community Service Award - Coach of the Year
Most Outstanding Wrestler
Men
Year | Player | Year | Player |
2018-19 | Ameen Aghamirian, McMaster | 1985-86 | Peter Botras, Queen's |
2017-18 | Job Reinhart, Guelph | 1984-85 | Joe Domarchuck, Brock |
2016-17 | Ahmed Shamiya, McMaster | 1983-84 | Pat Sullivan, Concordia |
2015-16 | Jason Buckle, McMaster | 1982-83 | Ken Bradford, Guelph* |
2014-15 | Jason Buckle, McMaster | 1981-82 | Ken Bradford, Guelph |
2013-14 | Tyson Frost, Guelph | 1980-81 | Glen Sikura, Guelph |
2012-13 | Jason Buckle, McMaster | 1979-80 | Ken Bradford, Guelph |
2011-12 | Ilya Abelev, Western | 1978-79 | Ray Takahashi, Western |
2010-11 | Steve Takahashi, Western | 1977-78 | Albert Venditti, Western |
2009-10 | Shujon Mazumber, Toronto* | 1976-77 | Jim Stitt, York* |
2008-09 | Hyu Nguyen, Lakehead | 1975-76 | Tim Wenzel, Waterloo |
2007-08 | Sheldon Francis, McMaster | 1974-75 | Joe Dell' Aquila, Ryerson |
2006-07 | Sheldon Francis, McMaster | 1973-74 | Egon Beiler, Waterloo |
2005-06 | Andrew Elliott, Lakehead | 1972-73 | Anthony Dethomasis, York |
2004-05 | Brandon Eyer, Guelph | 1971-72 | Egon Beiler, Waterloo |
2003-04 | Cleo Ncube, Brock | 1970-71 | Pat Bolger, Waterloo |
2002-03 | Ron Boucher, Lakehead | 1969-70 | Jim Hall, Waterloo |
2001-02 | Steve Raine, Lakehead | 1968-69 | Peter Symons, Guelph |
2000-01 | Chris Denich, Guelph | 1967-68 | Ron Stoodley, McGill |
1999-00 | Dante Berlingeri, Brock | 1966-67 | Charlie Nixon, Western |
1998-99 | Victor Springer, Guelph | 1965-66 | Joe Ingarozza, Waterloo |
1997-98 | James Crowe, Brock* | 1964-65 | Tom Jones, Guelph |
1996-97 | Adrian Woolley, Brock | 1963-64 | Nick Schori, Guelph |
1995-96 | Paul Ragusa, McMaster | 1962-63 | Jon Janson, Guelph |
1994-95 | Rob Smyth, Lakehead | 1961-62 | John Holt, Toronto |
1993-94 | Zoltan Peter Hunyady, Guelph | 1960-61 | Rod Carrow, Toronto |
1992-93 | Jim Gowanlock, Lakehead | 1959-58 | George Gray, Guelph |
1991-92 | Rick Henry, Guelph | 1958-59 | Jim Joy, Western |
1990-91 | Marty Calder, Brock | 1957-58 | N/A |
1989-90 | Grant Myers, Western | 1956-57 | Jon Waern, Guelph |
1988-89 | Courtney Lewis, York | 1955-56 | Ross Marra, Guelph |
1987-88 | Chris Woodcroft, McMaster | 1954-55 | Harry Brightwell, Guelph |
1986-87 | Marty Calder, Brock | 1953-54 | Bill Grey, Guelph |
Women
Year | Player | Year | Player |
2018-19 | Hannah Taylor, Brock | 2006-07 | Tasha Eaday, Lakehead |
2017-18 | Hannah Talyor, Brock | 2005-06 | Michelle Fazzarri, Brock |
2016-17 | Natyssa Lu, Guelph | 2004-05 | Heather Sweezey, Brock |
2015-16 | Gillian Pegg, Queen's | 2003-04 | Ellen Macro, McMaster |
2014-15 | Carlene Sluberski, Brock | 2002-03 | Tara Hedican, Guelph* & Terri McNutt, Western |
2013-14 | Brianne Barry, Western* | 2001-02 | Tara Hedican, Guelph* |
2012-13 | Jade Parsons, Broc | 2000-01 | Belinda Chou, Western |
2011-12 | Brianne Barry, Western | 1999-00 | Tonya Verbeek, Brock |
2010-11 | Jasmine Mian, Brock | 1998-99 | Tara Feeney, Queen's |
2009-10 | Laura Steffler, Brock | 1997-98 | Teresa Piotrowski, Toronto |
2008-09 | Jessica Fitzgerald, Toronto | ||
2007-08 | Alana King, Brock |
* - Denotes U SPORTS Wrestler of the Year