Bordeleau and Krantz named UOIT athletes of the year
OSHAWA, Ont. – Kylie Bordeleau (Cambridge, Ont.) and James Krantz (Oshawa, Ont.) were named the University of Ontario Institute of Technology (UOIT) student-athletes of the year on Thursday night at the 10th annual UOIT Athletic Banquet held at the Regent Theatre in downtown Oshawa.
OSHAWA, Ont. – Kylie Bordeleau (Cambridge, Ont.) and James Krantz (Oshawa, Ont.) were named the University of Ontario Institute of Technology (UOIT) student-athletes of the year on Thursday night at the 10th annual UOIT Athletic Banquet held at the Regent Theatre in downtown Oshawa.
Krantz, a mechanical engineering major, received the male athlete of the year honours to cap off the evening that celebrated the 2015-16 season.
He finished the year with the best overall season in golf program history. In five of six tournaments heading into the OUA championship, Krantz finished 12th or better never shooting a round lower than 76. He picked up a win at the Queen's Invitational with a low round of 65 and was third at the Western Invitational. At the provincial championship held at the Oshawa Golf and Curling Club he finished in the top 20 for the second straight season.
Earlier in the evening he was named the golf MVP for the fourth straight season.
Other males winning individual team MVP awards included rower Nik Vantfoort (London, Ont.), men's hockey player Brendan O'Neill (Ilderton, Ont.), tennis player Tushar Gaur (Mississauga, Ont.), curler Sam Buckle (Port Elgin, Ont.) and men's soccer player Travis Martin (Whitby, Ont.).
For Bordeleau, a health science major, being named the Ridgebacks female athlete of the year capped off a successful year for the women's soccer defender. In November she became the first UOIT soccer player to be named a CIS All-Canadian. Prior to receiving this honour, Bordeleau was named an Ontario University Athletics (OUA) all-star for the third straight season after anchoring the Ridgeback defensive unit that allowed seven goals against in 16 regular season games, which tied them with the York Lions for the conference lead.
Also being named team MVPs were rower Daria Ruginis (Burlington, Ont.), tennis player Zsastynne Torne (Ajax, Ont.), dancer Jessica Cohan (Whitby, Ont.), women's hockey player Mikaeli Cavell (Edmonton, Alta.), curler Riley Weagant (St. Thomas, Ont.) and field lacrosse player Taylor Landry (Whitby, Ont.).
Women's soccer goalkeeper Helen Frampton (Toronto, Ont.) and men's hockey defenceman Alex Yuill (Wellington, Ont.) were named the freshman athletes of the year just prior to the final awards of the night.
Other major award winners included Nate Mitton (Kitchener, Ont. – Men's Hockey) and Joanna Toonders (Williamsburg, Ont.– Women's Rowing), who were named the Dr. Gary Polonsky Leadership Award recipients.
Daria Ruginis (Burlington, Ont.) was named the recipient of the Rob Millikin Award, which is presented to the varsity athlete who best exemplifies and displays the following criteria: academic success, passion and heart.
Nate Mitton (Kitchener, Ont.) and Chelsea Ball (Maple, Ont.) were the recipients of James-Baun Cup, which is presented to a student on the men's and women's hockey teams who shows commitment, dedication, perseverance, academic responsibility, leadership and is a great teammate in the pursuit of excellence. The Cup is named after Bobby Baun and his long-time friend Don James.
Earlier in the night the men's hockey team ended the women's soccer team's three-year streak of winning the team of the year award. The men's hockey program won the first playoff series in program history, 2-1 over the Queen's Gaels and achieved a program-high in wins with 18.
Also recognized for his work throughout the season, Michael Penny was named the athletic therapy student trainer of the year.
10th Annual UOIT Athletic Banquet
MAJOR AWARDS
Male Athlete of the Year
James Krantz (Oshawa, Ont. – Mechanical Engineering) – Men's Golf
Female Athlete of the Year
Kylie Bordeleau (Cambridge, Ont. – Health Science) – Women's Soccer
Male Freshman Athlete of the Year
Alex Yuill (Wellington, Ont. – Communications) – Men's Hockey
Female Freshman Athlete of the Year
Helen Frampton (Toronto, Ont. – Nursing) – Women's Soccer
Dr. Gary Polonsky Leadership Award
Nate Mitton (Kitchener, Ont. – Criminology & Justice Studies) – Men's Hockey
Joanna Toonders (Williamsburg, Ont. – Commerce) – Women's Rowing
James-Baun Cup
Nate Mitton (Kitchener, Ont. – Criminology & Justice Studies) – Men's Hockey
Chelsea Ball (Maple, Ont. – Forensic Science) – Women's Hockey
Rob Millikin Award
Daria Ruginis (Burlington, Ont. – Environmental Toxicology) – Women's Rowing
Athletic Therapy Student Trainer of the Year
Michael Penny
ETS Captain's Award
Brett Bullock (Newmarket, Ont. – Mechanical Engineering) – Men's Rowing
Mikaeli Cavell (Edmonton, AB. – Kinesiology) – Women's Hockey
UOIT Team of the Year
Men's Hockey
Overall GPA Award
Riley Therrien (Lindsay, Ont. – Criminology and Justice Studies) - Tennis
Cherlene Cheung (Woodbridge, Ont. – Legal Studies) – Women's Rowing
TEAM AWARDS
Men's Tennis
MVP: Tushar Gaur (Mississauga, Ont. – Mechanical Engineering)
Leadership: Robert Petrican (Hamilton, Ont. – Health Physics Radiation Science)
Rookie of the Year: Tristan King (Whitby, Ont. – Legal Studies)
Women's Tennis
MVP: Zsastynne Torne (Ajax, Ont. – Kinesiology)
Leadership: Kathleen Johns (Whitby, Ont. – Kinesiology)
Rookie of the Year: Laura Gaitan Rojas (Niagara Falls, Ont. – Chemistry)
Dance
MVP: Jessica Cohan (Whitby, Ont. – Kinesiology)
Leadership: Kelsey Laton (Bolton, Ont. – Communications)
Rookie of the Year: Silvia Kilic (Scarborough, Ont. – Pharmaceutical Biotechnology)
Men's Soccer
MVP: Travis Martin (Whitby, Ont. – Communications)
Leadership: Tristan Maenza (Courtice, Ont. – Kinesiology)
Rookie of the Year: Nicholas Romanick (Brooklin, Ont. – Commerce)
Offensive Player of the Year: Erik Petrovic (Sombor, Serbia – Business Commerce)
Defensive Player of the Year: Jacob Sooklal (Brooklin, Ont. – Criminology & Justice Studies)
Women's Soccer
MVP: Kylie Bordeleau (Cambridge, Ont. – Health Science)
Leadership: Katherine Koehler-Grassau (Greely, Ont. – Applied & Industrial Mathematics)
Rookie of the Year: Helen Frampton (Toronto, Ont. – Nursing)
Offensive Player of the Year: Shynice Williams (Mississauga, Ont. – Health Science)
Defensive Player of the Year: Mikaela Tierney (King City, Ont. – Kinesiology)
Men's Rowing
Oarsman of the Year: Nik Vantfoort (London, Ont. – Energy Systems Engineering)
Leadership: Brett Bullock (Newmarket, Ont. – Mechanical Engineering)
Novice Oarsman of the Year: Jamie Barletta (Toronto, Ont. – Mechanical Engineering)
Women's Rowing
Oarswoman of the Year: Daria Ruginis (Burlington, Ont. – Environmental Toxicology)
Coxswain of the Year: Amanda Leo (Whitby, Ont. – Kinesiology)
Leadership: Joanna Toonders (Williamsburg, Ont. – Commerce)
Novice Oarswoman of the Year: Katie Carswell (Ottawa, Ont. – Kinesiology)
Men's Hockey
MVP: Brendan O'Neill (Ilderton, Ont. – Criminology & Justice Studies)
Leadership: Cameron Yuill (Wellington, Ont. – Communications)
Rookie of the Year: Alex Yuill (Wellington, Ont. – Communications)
Top Scorer: Ben Blasko (Kingston, Ont. – Criminology & Justice Studies)
Defensive Player of the Year: Jeff Braithwaite (Ennismore, Ont. Criminology & Justice Studies)
Women's Hockey
MVP: Mikaeli Cavell (Edmonton, Alta. – Kinesiology)
Leadership: Mikaeli Cavell (Edmonton, Alta. – Kinesiology)
Rookie of the Year: Gabriella Lamanna (Pickering, Ont. – Health Science)
Top Scorer: Sam Forchielli (Hamilton, Ont. – Criminology & Justice Studies)
Defensive Player of the Year: Jenna Carter (Whitby, Ont. – Kinesiology)
Women's Field Lacrosse
MVP: Taylor Landry (Whitby, Ont. – Criminology & Justice Studies)
Leadership: Brittany Simmons (Whitby, Ont. – Kinesiology)
Rookie of the Year: Rikki Lund (Oshawa, Ont. – Communications)
Men's Curling
MVP: Sam Buckle (Port Elgin, Ont. – Information Technology)
Leadership: Thomas Freethy (Shanty Bay, Ont. – Software Engineering)
Rookie of the Year: Nick Mayede (Parry Sound, Ont. - Automotive Engineering)
Women's Curling
MVP: Riley Weagant (St. Thomas, Ont. – Software Engineering)
Leadership: Cassandra Bolt (St. Thomas, Ont. – Concurrent Education)
Rookie of the Year: Brittany Andrey (Oshawa, Ont. – Forensic Psychology)
Men's Golf
MVP: James Krantz (Oshawa, Ont. – Mechanical Engineering)
Leadership: Riley Prentice (Oshawa, Ont. – Commerce)
Rookie of the Year: Jordan Legros (Oshawa, Ont. - Commerce)